Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.
Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.
Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.
Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика - Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов
„Силна вода&ld
„Кошмарна комедия“ беше първата премиера за новия сезон на Драматично куклен театър Враца (ДКТ).
Постановката, която тази вечер се представи в пълната зала на театъра, е с режисьор – директорът на ДКТ Владлен Александров. Участваха Кирил Ефремов, Антоанета Добрева-Нети, Поли Недкова, Ралица Бежан, Петър Данов и Юлия Колова.
Всеки път се вълнувам преди премиера, въпреки че имам над 120 представления като режисьор, каза Владлен Александров преди премиерата. Подготовката на пиесата мина съзидателно, репетирахме в София и във Враца, тъй като трима от актьорите са наши, а тримата са гастрольори, добави Александров.
Аплодисментите в залата бяха доказателство за успеха на постановката. Историята е за петима възрастни, чиито животи се заплитат в лабиринт от лъжи и обрати. „Кошмарна комедия“ от Жан Поаре разказва за една н
Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.
Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.
Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко разл
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново.
„Акордеонни импресии“ е най-новият музикален проект на акордеонистта Калоян Куманов. С него той ще гостува на 17 септември, вторник, в Летния театър във Велико Търново.
Това е един вълнуващ концерт, който ще докосне душите на публиката с танго, поп, класика, барок, блус и прогресив рок звучене, а изненадата и разликата на този концерт-проект е, че всичко това се представя с основен инструмент акордеон, посочи Нелина Църова, директор на Дирекция „Култура“. Негови партньори на сцената ще са едни от най-изявените музиканти и виртуози – Стоян Янкулов Стунджи – ударни и перкусии, Юлиан Янев – пиано, кийборд, Радослав Славчев Riverman – бас, Мирослав Иван
Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).
Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент.
„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.
ЕКСПОНАТИТЕ
Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фантазии.
Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев.
Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията.
Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в
Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.
Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.
Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет
Изложба на Кенджи Сато ще бъде представена в галерия „Средец“ при Министерство на културата на България от 15 до 25 октомври. Експозицията е озаглавена „Космос на монохромите“ и е част от есенните събития на „София хартиен арт фест“ и 35-ите Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.
„Изложбата „Космос на монохромите“ на Кенджи Сато е заключителното събитие в есенният панел на „София хартиен арт фест“ 2024, включващ пет изложби с поредица от уъркшопове и демонстрации на японско съвременно изкуство. Фондация „Аматерас“ не за първи път представя в галерия „Средец“ японско съвременно изкуство“, отбелязват те. По думите им авторът е награден през 2023 година с най-престижната награда на „София хартиен арт фест“ – гранд при „Аматерас&ldquo
В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден
Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.
В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.
Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.
„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраня
Организаторите на експозицията уточняват, че Марин и Мирослава са брат и сестра, а Александра е дъщерята на Марин. И тримата творят в къщата на дядо си и родителите на Марин и Мирослава – Венета Вълчева Мерекьова, също художник, дъщеря на Никола Вълчев, и Никола Мерекьов, агроном и поет. Артистичен дом, построен през 1939 г., който винаги е бил храм на рисуването, на въображението, на непосредственото общуване и интелектуалните разговори.
Детството на Мирослава (р. 1969 г.) и Марин (р. 1968 г.) преминава сред картини, платна, бои и разговори за изкуство. И двамата помнят от най-ранните си години миризмата на бои и терпентин, чудото на цветовете и магията на пресъздадените образи. Родителите и дядо им успяват да ги вдъхновят да творят с удоволствие, а не по задължение, да бъдат наблюдателни, любопитни и търсещи красотата дори там, където трудно се забелязва. Най познатите и харесвани техни проекти в София включват кръговите кръстовища Лъвов мост и Телевизионна кула, зелената обемна фигура пред зала Арена Армеец, ЦУМ и околното пространство, множество столични булеварди.
Дебютна изява в изложбата са картините на Александра. Родена през 1998 г., тя от малка рисува, като първите й платна са стените вкъщи. Тя завършва интериорен дизайн в IED – Милано, мотивирана и подкрепена от майка си Юлияна, която също е дизайнер. След завършването на образованието си в Италия се връща в България и заедно с майка си управлява компания за продуктов и интериорен дизайн, проектиране на жилищни пространства и мебели.
/ВСР